Sociálne siete plné klamstiev

Sociálne siete plné klamstiev

Sociálne siete sú preplnené miliónmi príspevkov od miliónov ľudí. Na tejto pôde môže každý napísať a zdieľať čo len chce, a to mnohokrát úplne anonymne. Preto tento priestor mnohí používajú na šírenie takzvaných hoaxov, teda nepravdivých informácií. Nie je vôbec jednoduché sa medzi nimi zorientovať. Dobrá rada znie: dajte priestor zdravému rozumu.

falešné novinky.jpg

Určite ste sa už aj vy stretli s príspevkami, kde niekto píše o istej organizácii, firme, alebo ľuďoch, v tom nie najlepšom slova zmysle. Mnohokrát sú takéto príspevky formulované nasledovne:
„Môj známy bol tam. Tam stretol toho a ten mu povedal, že tamto.“
Je veľmi jednoduché niekoho očierniť bez akýchkoľvek dôkazov. Navyše ak niekto píše o tom, čo sa stalo jeho kamarátovi, matke, alebo sestre, pričom nikde nevidíte meno dotyčnej osoby, takýto príspevok zaváňa istou neserióznosťou. Práve preto sme na začiatku spomenuli zdravý rozum. Pokiaľ natrafíte na podobný príspevok a o danú tému máte naozaj záujem, preleťte si v rýchlosti komentáre pod ním. Prvou možnosťou je, že v nich narazíte na množstvo komentárov, ktoré budú danú informáciu potvrdzovať. Druhým prípadom je opak, teda že v nich nenájdete ani jedinú podobnú skúsenosť.

média.jpg

Pokiaľ sa stretnete s prvou spomínanou situáciou, taktiež nie je na škodu si niektoré informácie overiť. Je samozrejme nemožné, aby ste si takúto detektívnu prácu dávali pri každom príspevku. Navyše by to bolo aj zbytočné. Ak však narazíte na niečo, čo je pre vás naozaj zaujímavé, alebo podstatné, pokojne napíšte konkrétnym ľuďom, ktorý sa k téme vyjadrujú. Nemusíte sa obávať toho, že niekoho budete obťažovať. Ak vám dotyčný nebude chcieť odpovedať, tak jednoducho nebude.
Možno sa pýtate, na čo je to dobré. Minimálne v tom, že niektoré osoby možno časom pochopia, že nejde kohokoľvek očierňovať len tak. Teda bez dôkazov.

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.