Vlastné „pivečko“ na vlastnej záhradke

Vlastné „pivečko“ na vlastnej záhradke

Vlastním „pivečkom“ tento krát nemyslíme všeobecne milovaný nápoj, ale rastlinu, z ktorej sa pivo vyrába, teda chmeľ obyčajný. Táto popínavá rastlina má však aj iné pozitíva, napríklad viacero liečivých vlastností. Rásť môže aj na vašej záhrade. Na výrobu piva, by ste síce potrebovali dosť veľký pozemok, ale i v malom množstve nájde svoje využitie.

chmely
 
Chmeľ obyčajný (Humulus lupus)je liana z čeľade konopovité,  ktorá dokáže dorásť až do výšky nad desať metrov. Na svoj rast potrebuje oporu. Väčšinou sa šplhá po okolitých kríkoch, stromoch, alebo plotoch, na ktoré sa uchytáva svojimi úponkami. Dožíva sa úctyhodného veku, dvadsaťpäť až tridsať rokov.
Chmeľ je vo väčšom množstve pestovaní v teplejších oblastiach, ak ho však vysadíte na dostatočne slnečnom mieste, ktoré je navyše chránené pred vetrom, ochotne vám porastie  a aj zarodí i vo vašej záhrade. Slnečné lúče sú pre neho nevyhnutné najmä v období dozrievania, teda začiatkom jesene a aj počas jej trvania. Vyžaduje prevažne vápenatú pôdu. Musí byť taktiež priepustná a zásobená dostatočným množstvom živín.
 
Ak by ste si svoj chmeľ posadili, ten by vám vyrástol a vy by ste sa rozhodli z neho vyrobiť pivo, vedzte že sa nejedná o žiaden ľahký proces. Na to, aby sa rastliny, respektíve ich plody neznehodnotili, je potrebné priebežne odstraňovať samčie rastliny. Ak totiž dôjde k opeleniu, chmeľ stráca svoje charakteristické vlastnosti.
 
Je veľmi pravdepodobné, že na chmeľ narazíte vo voľnej prírode, alebo sa znenazdajky objaví na vašej záhrade. Aj keď ide o dobre rozpoznateľnú rastlinu, na liečebné účinky používajte vždy iba tú, ktorú si sami zasadíte. V inom prípade totiž môže obsahovať i škodlivé látky.
 
Chmeľ obsahuje:

  • živicu
  • silice
  • triesloviny
  • éterické oleje
  • flavonoidy
  • fytosteroly

 chměl

V ľudovom liečiteľstve je chmeľ pomerne často využívanou rastlinou.Používa sa ako tlmiaci prostriedok pri migrénach, bolestiach hlavy, nadmernom a dlhodobom vyčerpaní, či enormnom strese, pretože má vyslovene sedatívne účinky. Okrem toho napomáha k úprave menštruačného cyklu a lieči viaceré ochorenia pokožky i vlasov.
 

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.