Ako na to, aby ste mohli trvalo bývať na chate?

Ako na to, aby ste mohli trvalo bývať na chate?

Nemusíte byť práve pred dôchodkom, aby ste si mohli užívať východy a západy slnka na vašej terase alebo sa uzemňovať na záhradke. Pokojne aj v produktívnom veku môžete odísť zo stiesneného bytu a čo najďalej od ruchu motorov a smradu z výfukových plynov.

chata

Alternatívnych spôsobov bývania je dnes naozaj veľa. Ak máte málo finančných prostriedkov a nemôžete si rovno zaobstarať dom, potom je chalupa za mestom tým pravým pre vás. Samozrejme musíte rátať s radom úprav, ale nie je vôbec čoho sa báť. Nebojte sa preto presťahovať na chatu, ktorú môžete užívať na celoročné bývanie.

Ešte predtým, ale dobre zvážte nižšie uvedené body:

o prístupová cesta

K niektorým takýmto pozemkom v divočine vedie len poľná cesta alebo čiastočne spevnená. V tomto prípade môžete mať v zime trochu ťažšie dochádzanie do práce, pretože ak napadne veľa snehu, budete mať problém sa kamkoľvek dostať. U poľnej cesty zase hrozí pri vyšších zrážkach vyšší výskyt bahna a budete tiež neprejazdná.

o úverové podmienky

Aj chalupu možno dofinancovať pomocou hypotéky. Bude to síce trochu komplikácia, ale všetko je dnes pre banky riešiteľné. Väčšinou majú podmienky ohľadom prístupovej cesty, ktorá musí byť čiastočne viazaná k osobe alebo pozemku, ktorý máte v užívaní, takzvané vecné bremeno chôdze a jazdy.

o pitná voda

Pokiaľ ju tu už máte zavedenú, je to skoro dôvod na radosť. Len je potrebné zistiť, či jej máte dosť ku každodennému užívaniu. Spotreba vody totiž rozhodne stúpne, pretože budete variť, sprchovať sa, atď.

chalupa

o kanalizácia

Prevažná väčšina chát nie je napojená na kanalizáciu, takže tento problém budete musieť riešiť ako jeden z prvých.

o vykurovanie

Väčšina objektov má kúrenie riešené pomocou tuhých palív, To znamená kachle či krb. Len je tiež dôležité, či naozaj prehrejete celý objekt. Ideálnou možnosťou sú teplovodné rozvody. V tomto prípade by som sa poradila rozhodne s odborníkom

o zateplenie a materiály

Teraz už je potrebné len zvážiť, či chcete objekt murovaný či drevený. Drevo vo vás bude evokovať súlad s okolitým lesom a jeho vôňa je jednoducho nezameniteľná. Podlahy i múry môžete mať navyše obložené pomocou tatranského profilu, ktorý vyzerá veľmi nadčasovo a moderne. Inšpiráciu môžete hľadať napríklad na. U murovanej varianty zase usporíte viac energie.

Bude to možno veľká zmena pre celú vašu rodinu, ale určite sa oplatí.

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.