Ako navoskovať auto – návod

Ako navoskovať auto – návod

V tomto článku vám ukážeme návod ako navoskovať auto a čo všetko k tomu budete potrebovať.

Ak chcete udržať lak vášho auta v čo najlepšej kondícií, mali by ste mu venovať potrebnú starostlivosť. Na ochranu laku auta sa z autokozmetiky najčastejšie používajú vosky. Hlavnými vlastnosťami voskov sú hlboký lesk, hydrofóbny efekt (odpudzovanie vody) a ochranný film, ktorý chráni lak pred poveternostnými vplyvmi a nečistotami. Tak sa teda poďme pozrieť na návod ako navoskovať auto a čo budete k voskovaniu potrebovať.

autokosmetika

Na voskovanie potrebujete

– Vosk (tuhý alebo tekutý)
– Aplikátor (penový alebo mikrovláknový)
– Mikrovláknová utierka (na leštenie vosku)

Postup pri voskovaní

  1. Pred samotným voskovaním je dôležité dôkladne pripraviť lak. V prvom rade je potrebné umyť karosériu s kvalitným autošampónom s neutrálnym pH pomocou umývacej rukavice z mikrovlákna a zbaviť ju všetkých nečistôt. Pri umývaní použite dve vedrá. Následne auto usušte s uterákom na sušenie, aby vám na aute neostali stopy po vode. Snažte sa auto umývať v tieni, nie na priamom slnku.
  2. Ak máte auto čisté a suché, nasleduje dekontaminácia laku. Dekontaminácia slúži na odstránenie náletovej hrdze, brzdného prachu, hmyzu, asfaltu, mastnoty a ďalších nečistôt, ktoré pri bežnom umývaní neodstránite.
  3. Prekryte plastové a gumené prvky auta s páskou. Pri voskovaní sa môže stať, že nanesiete vosk napríklad na plast a pri zaschnutí vám ostanú nechcené fľaky, ktoré je potom ťažšie odstrániť.
  4. Po kvalitnej dekontaminácií laku sa môžete pustiť do voskovania. Vosk neaplikujte na priamom slnku, povrch musí byť chladný. Aplikácia vosku je pomerne jednoduchá. Pri tuhých aj tekutých voskoch je postup veľmi podobný. Na aplikátor naneste malé množstvo vosku. Ak ho nanesiete príliš veľa, môže sa stať že ho potom nerozleštíte. Krúživými pohybmi aplikujte vosk na lak. Voskujte auto po malých častiach, nie na celé auto naraz. Nechajte vosk zaschnúť na 5-10 minút v závislosti od daného vosku. Zaschnutý vosk bude vyzerať matne. Následne vosk vyleštite so suchým a čistým mikrovláknom. Pri tekutých voskoch je to podobné. Vosk nastriekajte na lak v primeranom množstve a suchým, čistým mikrovláknom rozleštite po povrchu.

Kedy je potrebné auto navoskovať

Odporúča sa voskovať viac krát do roka pri prechodných obdobiach, keď sa výraznejšie mení počasie. Najčastejšie sa voskuje auto pred zimou. Voskovanie je pre ochranu laku vášho auta veľmi dôležité, preto by ste to mali zaradiť do starostlivosti o auto.

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.