Ako to vyzerá s PZP v roku 2019

Ako to vyzerá s PZP v roku 2019

Povinné zmluvné poistenie auta, je samozrejme povinné. Musí ho platiť nie len každý vodič, ale i majiteľ auta. V praxi to znamená, že ak vám na pozemku stojí nepojazdná rachotina, ktorú ste však neodhlásili, PZP je povinné i pre vás.

kalkulačka

Ak patríte k aktívnym šoférom, platenie PZP pre vás nie je žiadnou novinkou, určite ste si taktiež všimli, že poplatky zaňho, každoročne stúpnu. Niekedy hovoríme iba o pár centoch, inokedy o trošku vyššej sume. V roku 2019 to vyzerá tak, že zaplatíme maximálne o sedem percent viac. Netýka sa to však všetkých majiteľov áut.

Kto zaplatí viac

Suma za PZP auta sa odvíja od viacerých faktorov. V prvom rade ide o konkrétnu značku, alebo skôr typ vozidla. Za géčkový mercedes zaplatíte podstatne viac, ako za Fiat Punto.. Rozhoduje taktiež spotreba, vek a výkon vozidla, alebo počet prejdených kilometrov. Poisťovne majú často i takzvanú kategóriu rizikových vodičov. PZP sa vám teda môže zvýšiť aj v prípade, že vodičské oprávnenie vlastníte iba krátko, a pritom jazdíte na nadpriemerne výkonnom aute. Podobné je to aj vtedy, ak máte na svojom konte väčší počet dopravných nehôd, alebo pravidelne jazdíte na veľké vzdialenosti.

Atraktívni sú najme stáli klienti

Poisťovne chcú v prvom rade zarábať. O tom asi nemusíme polemizovať. Zodpovední vodiči, s bezpečnými vozidlami, ktorí jazdia najme na krátke vzdialenosti, sú preto pre nich tí najatraktívnejší. Pokiaľ do tejto skupiny patríte, cena za vašu poistku nemusí stúpnuť vôbec.

zácpa

Zmena poisťovne

Môžete sa však stretnúť aj s tým, že vaša poisťovňa vám sumu za povinné zmluvné poistenie zvyšuje nezmyselne. Vtedy je čas poobzerať sa po inej. V súčasnosti môžete naraziť aj na ponuky, pri ktorých máte garantované, že vám PZP nebude narastať ani časom. Zmenu poisťovne však nemôžete uskutočniť kedykoľvek. Odhlásenie musíte stihnúť urobiť najneskôr šesť týždňov pred dátumom, kedy ste poistku uzavreli.

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.