Do postele s knihou a dobrým svetlom

Do postele s knihou a dobrým svetlom

Zvyknete čítať v posteli? Alebo je to vyslovene vaša záľuba? Tak to by ste si tomu svoju posteľ, mali aj patrične prispôsobiť. Pozrieme sa na to, ako čítať v posteli pohodlnejšie a ako dobre vidieť a neničiť si zrak.
Žena leží so zdvihnutými nohami v posteli a na hlave má knihu.jpg

Základom je svetlo

Prvú vec, ktorú by ste mali začať bezpodmienečne riešiť ako prvú, je správne osvetlenie. Pritom je úplne jedno, či čítate knihu, alebo používate elektronickú čítačku, či notebook. Pozerať do obrazovky pri úplnej tme, je ešte nezdravšie, ako keď do nej pozeráte pri zapálenom svetle.

Takže, na nočný stolík umiestnite lampu, ideálne vybavenú LED svetlom. LED svetláposkytujú omnoho lepší komfort na čítanie, preto určite zabudnite na klasické žiarovky, ktoré sú navyše extrémne neúsporné. Na čítanie je vhodnejšie studené biele svetlo. Ak však čítate tesne pred spaním, dávajte pozor na jednu drobnosť, a to na to, aby ste si zaobstarali žiarovku, ktorá v sebe nemá svetlo modré. To sa totiž nachádza v prirodzenom dennom svetle a človeku môže narušiť jeho prirodzené vnútorné hodiny.

Ak to s vašim čítaním v posteli myslíte, naozaj vážne, popremýšľajte aj nad tým, že si zaobstaráte lampu, ktoré sa dá pripevniť na čelo postele. Svetlo vám tak bude svietiť priamo na knihu či iný prístroj, na ktorom čítate, a to je pre oči omnoho zdravšie. Navyše si nebudete tieniť rukou alebo vecami, ktoré máte poukladané na nočnom stolíku. Ak vám teraz napadlo, že si na hlavu dáte čelovku, tak na takýto nápad, rýchlo zabudnite.Ryšavá žena leží na posteli a číta časopis.jpg

Prispôsobte si aj posteľ

Keď už sme načrtli to čelo postele, tak poďme rovno k ďalšej veci. Táto časť postele je pre vášnivých čitateľov veľmi praktická. Prečo? Pretože sa o ňu viete pohodlne oprieť. Ešte lepším riešením sú polohovateľné rošty, pri ktorých viete „pololežať“ v presne takej polohe, aká vyhovuje vám. Pozor na jeden detail. Ak spíte v posteli s partnerom, kupujte samostatné rošty. Bolo by trošku egoistické chcieť, aby s vami v posteli sedel, kým vy nedočítate napínavú kapitolu.

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.