Jednorazové prípady zvracania sú spravidla v poriadku – sú nepríjemné, ale väčšinou sa to netýka zdravotného hľadiska.
Prítomnosť žlče je však iný príbeh. Táto žltozelená látka je veľmi nepríjemná na vyčistenie, ale ak sa nachádza vo zvratkách vášho psa a najmä ak váš pes začne zvracať žlč s akoukoľvek frekvenciou, možno budete chcieť, aby ste ho poriadne skontrolovali.
Tu je zopár z najčastejších dôvodov, prečo psy vyvrhujú žlč:
Syndróm žlčníkového zvracania
Žlč je kvapalina produkovaná v pečeni a uložená v žlčníku. Akonáhle je potravina požitá, uvoľní sa do tenkého čreva a pomôže rozkladať potraviny, aby to ich telo dokázalo stráviť a správne využívať.
Syndróm žlčníkového zvracania sa vyskytuje, keď žlč vyteká do žalúdka z tenkého čreva. To sa zvyčajne deje, pretože pes nejedol dlhšiu dobu alebo preto, že konzumoval neobvykle veľké množstvo tučných jedál. To sa môže stať aj vtedy, keď pes jedol veľa trávy alebo pil veľa vody.
Pacienti postihnutí žlčníkovým zvracaním majú zvyčajne prospech z ľahko stráviteľných, nízkotučných, vysoko vláknových diét. Navyše, možno budete chcieť zvážiť menšie a častejšie porcie pre vášho psa, najmä ak sa zvracanie vyskytne ako prvá vec ráno po dlhom období bez jedenia.
Zápal pankreasu
Endokrinné poruchy, ako je pankreatitída, sa môžu vyskytnúť po tom, čo pes požiera vysoko mastné potraviny. To spôsobuje zápal pankreasu a následne žlčníkové zvracanie spolu s intenzívnou bolesťou žalúdka a hnačkou. Pankreatitída sa zvyčajne vyskytuje tri až päť dní po požití tučných potravín, ale môže sa vyskytnúť už 24 hodín po spapaní.
Žlčníkové zvracanie spôsobené pankreatitídou sa začne medzi 24 a 48 hodinami po konzumácii tučných jedál. S cieľom liečiť tieto dôsledky veterinári poskytnú starostlivosť, aby zabránili dehydratácii a elektrolytovej nerovnováhe. Počas tejto doby a niekoľko dní po diagnostikovaní sa kŕmenie zastaví, aby sa umožnilo pankreasu odpočívať.