Hnojte zeleňou

Hnojte zeleňou

Maštaľný hnoj a kompost patria medzi tie najvýživnejšie hnojivá, avšak nie vždy ich máme neustále k dispozícii. Vhodnou alternatívou je takzvané zelené hnojenie, na ktoré nepotrebujeme drahé ani špeciálne materiály. Postačia klasické semená niektorých druhov plodín.

vlčí bob
 
Zelené hnojenie je vhodné vtedy, ak konkrétny záhon nechávame ležať úhorom. Teda v danej letnej sezóne na ňom nebudeme nič pestovať. Takýto postup je vhodný, pokiaľ na jednom mieste pestujeme zeleninu už viacero rokov po sebe. Rok pauzy, pomôže zregenerovať pôdu a obohatiť ju o potrebné živiny, takže nasledujúca úroda bude opäť v plnej sile.
 

Ako na zelené hnojenie

 
Začiatkom leta, najneskôr však v jeho polovici, na záhon vysadíme druhy plodín, ktoré sú na tento typ hnojenie určené. Ideálne sú najmä bôbovité rastliny ako napríklad vlčí bôb. Použiť môžeme aj hrach siaty poľný. Na meter štvorcový zeminy, sadíme 25 gramov semien. Oproti pestovanie určenému na konzum plodov, vysádzame plodiny omnoho hustejšie. Ďalšie vhodné rastliny sú ďatelina, vika, horčica, repka a komonica.

květiny
 
Rastliny necháme vyrásť do konečnej veľkosti. Namiesto zberu ich však zapracujeme do pôdy. Vyššie spomenuté druhy plodín majú vysoký obsah dusíka, ktorý patrí medzi najpotrenejšie látky v pôde. Ak máme na záhrade ťažkú pôdu, rastlinky zarýľujeme začiatkom jesene, do hĺbky približne desať centimetrov. Na stredne ťažkých pôdach môžeme počkať až na koniec jesenného obdobia a rastliny zatlačiť do o čosi väčšej hĺbky. Ideálna je asi pätnásť až dvadsať centimetrov.
Pokiaľ na zelené hnojenie používame rastliny s pevnejšími, drevnatými stonkami, môžeme ich pred zapracovaním do pôdy polámať a udupať. Tak zabezpečíme ich rýchlejší rozklad.
 
Nasledujúcu sezónu môžeme na takto vyhnojených políčkach pestovať hlúbovú a plodovú zeleninu, zemiaky a koreňovú zeleninu. V prípade hlúbovej zeleniny, by sme na zelené hnojenie nemali využívať horčicu a ďalšie kapustovité rastliny. Zelené hnojenie môžete využiť tiež na miestach kde nepestujete nič, ale chcete pôdu zúrodniť. Vysadené rastliny navyše dokážu zadržiavať vodu v pôde, takže nedochádza k jej vysúšaniu a odplavovaniu živín.

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.