Rakovina prsníkov sa nevyhýba ani mužom

Rakovina prsníkov sa nevyhýba ani mužom

Rakovina prsníkov je nanešťastie, stále viac rozšíreným ochorením. Vo všeobecnosti ho máme spojené len so ženským pohlavím. Pravda je však taká, že ním môžu trpieť aj muži.

svaly
 
Ako je to možné
 
Rakovina prsníkov je nádorové ochorenie, ktoré napáda tkanivo prsných, teda mliečnych žliaz. Prsia a spomínané žľazy, majú aj muži. Dôvodom, prečo vyzerajú inak, ako tie ženské, sú hormóny. U malých detí, sú tieto pohlavné znaky u oboch pohlaví navonok rovnaké. S nástupom puberty sa však začnú v tele tvoriť hormóny. Estrogén u dievčat spôsobí, že sa mliečne žľazy začnú zväčšovať. Kvôli tomu majú ženy prsia väčšie a výraznejšie ako u muži. Ich vnútro je však z fyziologického hľadiska veľmi podobné.
 
Menej často, ale predsa
 
Podľa dostupných zdrojov, postihuje rakovina prsníkov mužské pokolenie len z jedného až dvoch percent. Ide teda o omnoho nižšie čísla, ako v prípade žien. V rizikovej skupine sa nachádzajú hlavne starší muži, vo veku od šesťdesiatich rokov. Do veku tridsiatich piatich až štyridsiatich rokov, ohrození nie sú, neznamená to však, že sa takýto prípad nemôže stať. Ide skôr o štatistiky a tie nie sú stopercentné. 
Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú vznik tohto typu rakoviny, patria ochorenia pečene, konkrétne cirhóza. Nadmerná konzumácia alkoholu je ďalším rizikovým faktorom. Ohrození sú taktiež muži s vyšším množstvom estrogénu v organizme.
 
Ako rakovinu odhaliť
 
Vonkajšie prejavy ochorenia sú v podstate veľmi podobné, ako u žien. Najčastejšie ide o hrčku na jednom z prsníkov, či v podpazuší, vpadnutá, alebo začervenaná bradavka a výtok z bradaviek.

muž
 
Prevencia je základ
 
Tak ako u žien, aj u mužov platí, že najdôležitejšia, je prevencia. Muži, by preto nemali podceňovať pravidelnú sebakontrolu, ktorá je rovnaká ako pri ženských prsiach. Ak patríte do jednej z rizikových skupín, mali by ste svojho obvodného lekára požiadať o vyšetrenie prsníkov, teda mamografiu. Rakovina je veľmi vážne ochorenie. Pokiaľ sa však odhalí včas, jej liečba je jednoduchšia a hlavne účinnejšia.

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.