Skutočne musíme jesť iba to, čo nám nechutí? Nedá sa schudnúť inou cestou?

Skutočne musíme jesť iba to, čo nám nechutí? Nedá sa schudnúť inou cestou?

Čo je to vlastne zdravé stravovanie? Tento pojem je na mieste chápať ako koncept viacerých vzájomne odlišných rád a predpisov, z ktorých má príležitosť každý vybrať si to svoje. Na zdravom či diétnejšom stravovaní, respektíve na jeho skutočnej podstate nie je nič zlého, ale veľmi ľahko môže nastať situácia, v ktorej konkrétna diéta nebude účinná práve pre vás a to najmä vtedy, ak sa týka potravín, aké sú vám proti srsti a po ktorých konzumácií necítite vytúženú chuť a vlastne ani sýtosť. Takto sa predsa nedá fungovať večne! Povedzme si na rovinu, vydržíte to maximálne tri mesiace a aj počas týchto mesiacov nejedenkrát zhrešíte.

zelenina

  • Takýto štýl stravovania je „vhodný“ možno iba ak potrebujete schudnúť k letnej sezóne, ale tieto diéty majú krátkodobý efekt, do zimy budú vaše kilá späť.

V nemálo prípadoch sa nielenže kilá vrátia späť, ale bude ich viac, než predtým. Je to prirodzené, skrátka telo sa nedokáže obmedzovať večne a chýbajúcu potravu začne doháňať vašim zvýšeným apetítom. Koniec koncov, týmito cestami sa narúša vaša prirodzená miera stravovania a hrozia výkyvy takpovediac z extrému do extrému.

Pojem „zdravá diéta“ tak chápem nie ako vyhýbanie sa chuťovým vlastnostiam stravy, ale ako konzumovanie rozumných porcií a vyhnutie sa zbytočnému prejedaniu. Je to vlastne jednoduché- jesť iba v miere a v intervaloch, aby sme sa dostatočne zasýtili a dobili energiu. Žiadne „maškrtenie“ len tak z nudy pred televíziou a jedenie porcií nad rámec. A samozrejme, dôležitou súčasťou je aj pravidelný pohyb. Aj v tomto prípade to však netreba brať do extrému, v ktorom by sme omdlievali a preklínali náš život.

Zdravší životný štýl vás musí baviť, minimálne z neho nesmiete byť znechutení!
Máme si tak stravovaním dopriať chuť? Áno! Je efektívne hladovať? Určite nie! Má nás pohyb napĺňať príjemne stráveným časom? Áno! Máme sa pohybovovou aktivitou týrať? Nie!

diář

Tento model pravdepodobne platí pre každého človeka bez rozdielu a to aj pre tých, ktorí so svojou váhou majú väčší problém a chudnutie sa im odporúča v rámci zachovania zdravia, nakoľko im hrozí obezita či iné zdraviu škodlivé následky. V tomto prípade doprajú vytúžený efekt okrem menších porcií jedla a pravidelného pohybu i tabletky na chudnutie.

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.