Výhody a nevýhody podnikanie prostredníctvom živnosti a s.r.o.

Výhody a nevýhody podnikanie prostredníctvom živnosti a s.r.o.

Medzi najčastejšie formy podnikania sa zaraďuje živnosť a spoločnosť s ručením obmedzením tzv. s.r.o. Ak patríte aj vy medzi tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť medzi týmito dvoma spôsobmi tak ste tu správne. V tomto článku sa dozviete výhody a nevýhody oboch spomínaných foriem podnikania.

technologie

Založenie a vznik a podnikania
Čo sa týka založenia živnosti je to veľmi jednoduchý a hlavne lacný proces. Na založenie živnosti potrebujete 5 EUR aj to len v prípade ak sa jedná o voľnú živnosť ak ide o iný typ tak nepotrebujete oficiálne žiadny finančný vklad. V súčasnosti je vybavenie živnosti len formalitou, ktorú dokážete vybaviť na jednom mieste konkrétne na mestskom alebo obvodnom úrade. Svoje podnikanie na živnosť môžete začať v podstate okamžite a to dňom ohlásenia.

Ak ide o spoločnosť s ručením obmedzením tam to už bude o poznanie náročnejšie ohľadne financií, byrokracie a v neposlednom rade to zaberie aj omnoho viac času. Kým pri živnosti ste nemuseli vložiť žiadne financie tu pri s.r.o. je základné minimálne imanie vo výške 5000 EUR. So založením spoločnosti s ručením obmedzením musíte tiež rátať aj s mnohými inými poplatkami ako sú napríklad súdne poplatky, ktoré Vás budú stáť okolo 330 EUR.  

Na druhej strane ak disponujete s dostatočným finančným obnosom nie je problém aj urýchliť začatie podnikania a to tým, že využijete služby jednej z mnohých firiem, ktoré ponúkajú založenie s.r.o. Vybavia všetko za Vás vrátane všetkých dokumentov, pobehajú všetky úrady alebo si môžete kúpiť už existujúcu spoločnosť  s ručením obmedzením bez starostí, bez problémov a v podstate okamžite.

spolupráce

Pri porovnaní rizika ide však o veľký rozdiel, kým pri živnosti ručíte celým svojim majetkom čo znamená, že v prípade ak si nebudete plniť záväzky exekútor Vám môže siahnuť na majetok a to navyše v ľubovolnej výške.
No ak ide o s.r.o. tak tam ručíte len do výšky svojho vkladu a neohrozujete celý svoj majetok.

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.