Zelené strechy, alebo ako využiť každý centimeter štvorcový

Zelené strechy, alebo ako využiť každý centimeter štvorcový

V Škandinávii nájdete zelené strechy na každom kroku. Z tohto kútu sveta sa rozšírili aj ku nám. Nepatria ku klasickej architektúre, avšak v súčasnosti sa začínajú stávať terčom záujmu.

střecha
 
Strechu môžete využiť na pestovanie okrasných rastlín, ale aj ako mini úžitkovú záhradku. Prvý spôsob je častejší. Vyplýva to z faktu, že na strechu nemôžeme sadiť rastliny, ktoré potrebujú veľa vody a pôdy. Preto sa na tento účel väčšinou používajú rôzne druhy skalničiek, ktorým stačí prirodzený dážď a iba kúsok zeminy.
Ak by ste však predsa len chceli svoju strechu využiť na pestovanie zeleniny, môžete na nej vytvoriť pár miest s väčšou dávkou zeme. Dbajte na to, aby boli rozložené čo najpravidelnejšie. Tak nedôjde k nadmernému zaťaženiu strechy na jednom mieste. Vyskúšať to môžete s istými druhmi paradajok, ktoré nepotrebujú k rastu veľa vody, alebo s inými suchomilnými plodinami.

tašky
 
Ako už bolo spomenuté, na vytvorenie vegetačnej vrstvy musíme používať ľahké materiály. Ideálne sú pieskové a štrkové zmesi. Do nich následne zasadíme rastliny, ktoré nepotrebujú častú zálievku, znášajú priame slnečné žiarenia a sú odolné voči mrazu. Platí, že čím je strecha strmšia, tým ťažšie sa vám bude záhrada vytvárať. Úplne rovná strecha, však tiež nie je ideálna.
Dôležitá je taktiež dobrá izolácia a vrstva, ktorá zabráni prerastaniu koreňov. Aj obyčajná burina dokáže bez problémov prerásť cez hrubú vrstvu betónu. 
Takýto typ krytiny má zároveň dobré izolačné vlastnosti. A to v každom ročnom období.
 

Využitie zelených striech

 
V mestskom prostredí majú živé strechy niekoľko využití. Prvým je ich estetická stránka. Zeleň uprostred industriálnej architektúry pôsobí ako balzam na dušu. V prípade rekonštrukcií starších budov, ide zároveň o relatívne lacný spôsob obnovy.
Druhým podstatným využitím, je ich schopnosť pohlcovať oxid uhličitý z ovzdušia. Tak ako to už rastliny robia, z neho vyrobia čistý kyslík. Takže ide o prírodnú čističku vzduchu.

zahrádka
 
Sú ideálnym riešením taktiež pre ľudí, ktorí vlastnia domy v mestských lokalitách. Tí často bojujú s malým pozemkom. V zastavaných oblastiach môžu byť problémom tiež nedostatočne presvetlené záhrady. Políčko na dome je teda dobrou alternatívou.
 

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.