Život bez peňazí

Život bez peňazí

Poznáte to. Kam sa pohnete, všade sú potrebné peniaze. Kúpiť si jedlo, oblečenie, zaplatiť účty, dopriať si dovolenku… Zamyslel sa niekto, aké by to bolo bez nich? Sotva by sa ľudia naháňali za majetkami, zanedbávali na ich úkor rodinu, priateľov. Peniaze nám možno priniesli viac tovarov, služieb, no vzali ľuďom dobrosrdečnosť, lásku a okrem toho priniesli aj závisť a lakomosť.
Preto si myslím, že by sme sa mali naučiť žiť tak, aby sme ich potrebovali používať čo najmenej. Samozrejme netvrdím vzdať sa všetkého a ísť bývať do jaskyne a živiť sa lovom a zbieraním plodov. Pokúsim sa priniesť rady, ktoré zredukujú potrebu používať peniaze a na druhej strane vám môžu priniesť nové zážitky a skúsenosti.

peníze.jpg

  • Pestujte alebo chovajte

Týmto spôsobom môžete výrazne zredukovať potrebu míňať peniaze a navyše získate množstvo praktických vedomostí a skúsenosti z pestovania a chovu. Nadviažte kontakty s inými pestovateľmi, študujte literatúru alebo rady a tipy na internete.

  • Vymieňajte alebo darujte

Skúste nekupovať alebo predávať nadbytočné tovary, ktoré doma máte. Povedzme, že s veľkou úrodou jabĺk sa podelíte so susedmi, ktorí vám naopak darujú pár vriec zemiakov alebo obilia. Nadbytky skúste darovať tým, ktorý to potrebujú, ich úprimná radosť a vďaka vás naplní viac ako akékoľvek peniaze.

připojení.jpg

  • Zdieľajte

Potrebné veci nemusíte nevyhnutne kupovať. Skúste rôzne veci zdieľať s vašimi blízkymi. Ak napríklad vlastníte kosačku, požičajte ju kamarátovi, a ten nech vám na oplátku požičia motorovú pílu a podobne. Často vidím, ako ľudia dochádzajú do práce sami autom. Skúste sa dohodnúť s kolegami z rovnakého smeru, aby ste chodili spolu a postupne striedali autá. Okrem úspory sa určite lepšie spoznáte a vybudujete si priateľskejšie vzťahy. Ak to nemáte do práce alebo školy ďaleko, jazdite na bicykli, nie len že ušetríte, ale aj životné prostredie sa vám poďakuje.
Spôsobov je veľa, stačí začať rozmýšľať inak, nezameriavať sa na materiálne veci a hneď to pôjde!

Copyright © 2021 | Všetky práva vyhradené.